Disig

Máme jasnú víziu do budúcnosti

Elektronické uzatvorenie zmluvy s využitím eID

2. septembra 2015

Slovanet

Spoločnosť Slovanet, a.s. poskytuje pravdepodobne ako prvá spoločnosť zo súkromného sektora možnosť podpísať elektronickú zmluvu vo svojom e-shope pomocou zaručeného elektronického podpisu s využitím elektronickej identifikačnej karty (eID).

Slovanet, a.s. patrí medzi najvýznamnejších poskytovateľov vysokorýchlostného internetu na Slovensku. Okrem internetového pripojenia ponúka telefónne služby a digitálnu televíziu pre domácnosti. Od 19. augusta 2015 umožňuje uzatvoriť zmluvu na poskytovanie vybraných služieb objednaných v e-shope elektronickými prostriedkami, pričom sa nevyžaduje dodatočná tlač zmluvy a jej papierové doručenie do spoločnosti. Elektronická zmluva musí byť podpísaná zaručeným elektronickým podpisom (ZEP) s použitím kvalifikovaného certifikátu, ktorý je uložený na eID.

Prostredie pre elektronické podpisovanie dokumentov v e-shope spoločnosti Slovanet poskytuje spoločnosť Disig, a.s. Zákazník po preštudovaní zmluvy vyjadrí súhlas s jej obsahom kliknutím na tlačidlo „Podpísať“ a následne je presmerovaný na špecializovaný portál spoločnosti Disig, kde dôjde k podpísaniu dokumentu zaručeným elektronickým podpisom.

Špecializovaný portál využíva na podpisovanie elektronických dokumentov NBÚ certifikovanú aplikáciu Disig Web Signer. Aplikácia je určená predovšetkým pre prevádzkovateľov web stránok a portálových riešení, ktorí chcú svojim používateľom umožniť podpisovať dokumenty ZEP.

Riešenie Disig Web Signer využíva klient-server architektúru a vďaka tomu sa konfigurácia podpisových politík a ďalšie pokročilé nastavenia vykonávajú iba na strane servera, kde je aplikácia prevádzkovaná. Takéto riešenie zabezpečuje, že koncoví používatelia sú plne oslobodení od technickej náročnosti spojenej s nastavovaním aplikácií určených na vytváranie ZEP. Ďalšou nesporne veľkou výhodou riešenia je jeho multiplatformovosť – ZEP v prostredí portálu je možné vytvoriť v prehliadači pracujúcom v operačnom systéme Microsoft Windows, Linux príp. OS X.

„Sme radi, že dlhodobou spoluprácou so spoločnosťou Slovanet, a.s. prispievame k inováciám v komerčnom sektore. Naše produkty sú zárukou bezpečného, spoľahlivého a ľahko integrovateľného riešenia a veríme, že služby s využitím eID v komerčnom sektore budú mať rastúcu tendenciu“, povedal na margo spolupráce pri realizovaní tohto projektu Mgr. Jaroslav Ondriska, riaditeľ úseku vývoja spoločnosti Disig, a.s.