Disig

Máme jasnú víziu do budúcnosti

Podpisovanie v mobile – mobilné eID na dosah

11. mája 2020

disig_sk_mobile_signing_aktualita

Máme za sebou ďalší krok k mobilnému eID. Pre súčasných aj budúcich používateľov našich produktov sme pripravili riešenie, ktoré umožňuje plnohodnotné podpisovanie na mobilných zariadeniach, a to v súlade s nariadením eIDAS.

Na vytváranie zdokonaleného elektronického podpisu vám stačí mobilná aplikácia Disig Web Signer Mobile, ktorá je dostupná zdarma, a kvalifikovaný certifikát uložený v mobilnom zariadení. Ak ste držiteľom občianskeho preukazu s čipom (eID karty), umožníme vám tento certifikát získať z pohodlia vášho domova.

Mobilom podpísané dokumenty sú ľahko overiteľné v rámci celej EÚ, a to najmä vďaka tomu, že pri podpisovaní používate kvalifikovaný certifikát od kvalifikovaného poskytovateľa dôveryhodných služieb. Overenie podpisu „na zeleno“ zvládne bez akejkoľvek dodatočnej konfigurácie napríklad aj používateľmi všeobecne obľúbená aplikácia Adobe Acrobat Reader.

Pri komunikácii so štátnymi organizáciami na Slovensku treba byť obozretný. Tie totiž v súčasnosti akceptujú len kvalifikované podpisy vytvorené pomocou kvalifikovaných zariadení (napr. čipová karta), akými bežné mobilné zariadenia nie sú. Naše riešenie mobilného podpisovania je však plne použiteľné v komerčnej sfére.

Čo musíte urobiť, aby ste mohli podpisovať mobilom?

  1. Vlastniť občiansky preukaz s čipom (eID kartu) s kvalifikovaným certifikátom pre podpis, ktorý je možné získať aj vzdialene.
  2. Vlastniť mobilné zariadenie a nainštalovať si aplikáciu Disig Web Signer Mobile, ktorá je bezplatne dostupná v Apple App StoreGoogle Play Store.
  3. Požiadať o vydanie kvalifikovaného certifikátu do mobilného zariadenia na QES Portáli.

Pre viac informácií sa môžete s dôverou obrátiť na zástupcov našej spoločnosti, ktorí vám podrobne vysvetlia spôsob fungovania, využitia a uplatnenia celého riešenia.